MEEDIAVALVUR: rubla ei haise, let’s rock!

Venemaa barbaarne agressioon Ukraina vastu on nagu lakmuspaber: see näitas, kellega on tegemist mitte ainult Venemaa, vaid ka näiteks Ungari ja Slovakkia režiimide näol, ja isegi eksponeeris, kui palju moskoviite on meie eesti „rahvuskonservatiivide“ leeris.

Näitas see sõda ka seda, kes on kes nii vene kui ka eesti muusikas. Venemaalt on pagendatud legendaarsed tähed Andrei Makarevitšist Boriss Grebenššikovini, mõned heideti vanglasse sõjavastasuse eest, suht mõttetu noor solist Eduard Sharlot sai just üleeile viis ja pool aastat (!) asumisega kolooniat „natsismi rehabiliteerimise ja usklike tunnete solvamise eest“, kuigi kahetses korduvalt oma sõjavastasust. Sai, sest parodeeris laulu „Denj pobedõ“, meil aga iga tbla võib mõnitada eesti hümni ja pärast kohut lubada avalikult hakata kütma ahju eestlastega

Eestlastest on ennast ootamatust küljest näidanud selline lugupeetud muusik nagu Andres Mustonen, kel oli ilmtingimata vaja esineda Venemaal ajal, kui venelased tapsid ukraina naisi ja lapsi. Anne Veskist tõmmati lausa tangidega välja sõnad (põhilisteks tõmbajateks olid meedias Heidi Purga ja Reet Linna), et Veski on ikka sõja vastu, aga oma Medvedevi-FSB ordenist pole ta ikka loobunud. 16. mail 2024. a. ilmus Postimehes intervjuu Raadio Elmar staariga „Ukraina sõja puhkemise NATO arvele kirjutav Sergei Maasin: Eestis on russofoobia“.

Nii mõnigi lääne staar on samuti ukrainlaste tragöödia suhtes täiesti tuim. Pink Floydi legend Roger Waters on sotsialist, temalt olekski raske oodata Venemaa agressiooni hukkamõistu. Popparitel ei paista aga erilisi põhimõtteid olevat, eriti eelmise sajandi närtsivatel pensionäridel: 29. novembril toimus Sankt-Peterburgi Jääpalees ja 30. novembril VTB Arenas rahvusvaheline muusikafestival „Retro FM legendid“, kus esinesid muuhulgas Baccara Hispaaniast, NO Mercy Miamist, Ottawan Prantsusmaalt, Mr. President Saksamaalt, F.R. David jne. Ehk kõik need vördsid, kokojumbod, jessööraikänbugid ja muu ammu pehkinud saast.

Ei imesta selle üle ja ei lähe see mulle hinge ka, aga et 01. aprillil 2024. a. esineb Peterburgis saalis „Jagger“ Joe Lynn Turner ise… Ta oli solist selliste maailma rokikuulsuste koosseisus nagu Rainbow, Ingwie Malmsteen, Deep Purple (album „Slaves and Masters“), jagas lava Sheri, Alice Cooperi ja teiste megatähtedega…

Ja ta läheb edasi: 03. aprillil esineb Turner Moskvas, 05. aprillil Jekaterinburgis, 07. aprillil Krasnodaris, 09. aprillil Rostov na Doni-äärses Rostovis…

Veel üks Rainbow solist, „XXI sajandi rokihääl“ Ronnie Romero esineb kontserdiga „Queen Classics“, laval üle 50 muusiku – rockansambel ja suur sümfooniaorkester Morrison Orchestra. 30. oktoobril mängisid nad Voronežis, 01. novembril Moskvas, 22. jaanuaril ootab Sankt-Peterburg, 29. jaanuaril Doni-äärne Rostov, 30. jaanuaril Krasnodar… Volgograd, Kaasan, Toljatti, Samara, Jõškar-Ola, Tšeboksarõ… Nagu mõni eesti staarike parimail nõukaastail.

Rubla ei haise või vanad rokipeerud lihtsalt ei haista…

Ivan Makarov

29. detsember 2024

6 thoughts on “MEEDIAVALVUR: rubla ei haise, let’s rock!”

  1. Slovakkia parlament on täiesti demokraatlikult valitud. Sõna “režiim” kasutamine praeguse parlamendienamuse moodustatud valitsuse puhul on absurdne. Kui valitsus ei riku Slovakkia ega ELi seadusandlust, on ta legitiimne. Kui riigis eksisteerivad võrdsed tingimused eri poliitilistele jõududele, kui meedia ei ole tasalülitatud, on too riik demokraatlik õigusriik.

    1. See Teie märkus on tingitud Teie politoloogilisest kirjaoskamatusest või kogunisti eesti keele nõrgast tundmisest. Režiim (moodustatud prantsuse sõnast regime, mis tähendab juhtimist või valitsemist) on mitmetähenduslik sõna, antud konkreetsel juhul jutt käib riigikorrast ehk valitsemisrežiimist. On olemas demokraatlik režiim, autoritaarne režiim, totalitaarne režiim jne. Ärge kiirustage ärapanemisega, enne viige ennast terminiga kurssi, siis ehk näete targem välja.

      1. Režiim on demokraatlikele maadele viidates selgelt halvustav, mitteneutraalne sõna (v.a erinevad politoloogilised kirjutised, kus riigikordi omavahel võrreldakse). Prantsuse-eesti taskusõnastikust: “régime, sm. 1. riigikord, halv. režiim”. E kirjutatakse prantsuse k. muuseas ikka akuudiga, muidu oleks häälduses švaa.

        Õigekeelsussõnaraamatust nähtub samuti, et eelkõige kasutatakse seda sõna eesti keeles negatiivses mõttes. Mis on ka ilmne põhjus, miks Te seda sõna riikide puhul, mis Teile ei meeldi, kipute kasutama.

        1. Kahjuks ei taha Te üldse õppida ja üritate vingerdades pääseda rumalast olukorrast, kuhu ise ennast asetasite, aga teete oma ollukorra veel piinlikumaks. Ma ei viitsi siin kasutada akuuti, kuna see siin ei ole artikkel, tegemist on kommentaariumiga ja ma vastan siin rumalusele, kus Teie ei kommenteeri mitte loo sisu, vaid haarate kinni ühest täiesti seaduslikult kasutatud terminist. Lugu oli aga lääne muusikutest, kes teenivad raha Venemaal, ja ka vene muusikust poisikesest, kes äsja sai paroodia eest Venemaal 5 ja pool aastat vanglat. Saan aru, et see Teie hinge ei puudutanud, aga püsige ikka teemas. Tutvuge kasvõi ühiskonnaõpikuga gümnaasiumile, selle I osaga “Demokraatia mõiste ja erinevus teistest režiimidest” https://www.taskutark.ee/study/uhiskonnaopetuse-opik-gumnaasiumile-i-osa/71533/ ja saage juba ükskord aru, et mõiste “demokraatlik režiim” ei ole halvustav. Kui tahate leida demokraatlikult valitud võimu halvustamist režiimi sõna kasutamise abil, kusjuures meie enda riigis, siis sellega saate tutvuda siin https://objektiiv.ee/objektiivi-raadio-eesti-on-ule-votnud-riigile-ja-rahvale-vaenulik-reziim/ ja ka siin https://uueduudised.ee/martin-helme-valitsev-reziim-suhtleb-rahulolematu-rahvaga-koeri-ja-teleskoopnuiasid-kasutades/ Nii et ärge ajage oma leeri poliitilist keelelist räpakust tervete inimeste kaela.

          1. Lasteaialapse-tasemel sofistika. Kui Jana Toom või mõni muu Meediavalvuri Goldstein (Voolgaid, Vihuri, Müllerson) kasutaks terminit “Ukraina režiim,” oleks autoril insuldieelne olukord. Pärast mida avaldataks kolm-neli üllitist leitmotiiviga, et miks ütleja juba kongis ei ole.

Leave a Comment

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga