Ostes nädalapäevi tagasi poest paar kilo värsket räimi selgus, et umbes igal teisel kalal oli väiksem liigisugulane (ehk kilu) kurgus.
Täna saabus selgus: teadlased tegid kindlaks, et Läänemeres elab uus balti heeringa (räime) populatsioon, mis toitub mitte plankteritest, nagu liigile kohane, vaid teistest kaladest. Nagu teatasid teadlased, on tegemist risti ja põiki läbiuuritud liigi uue evolutsioonilise hüppega.
Meie räim Clupea harengus membras on atlandi heeringa pisem vend, mõlema toit on plankton, kuid nüüd, nagu teatab teadusajakiri Nature Communications , on välja kujunenud geneetiliselt eristuv röövkala eluviisiga alaliik. Vastav teadustöö on teostatud Uppsala ülikooli teadurite grupi poolt.
Biokeemia ja mikrobioloogia kateedri professor Leif Andersson väidab, et tegemist on tavaräimest tunduvalt suurema kalaga, kes koeb aastast aastasse ühes ja samas asukohas ja sarnaneb oma suuruselt oma atlandi alaliigile. Tegemist on geneetiliselt unikaalse populatsiooniga, mis evolutsioneeris Läänemeres sadade või kogunisti tuhandete aastate kestel. Suuremate isendite lõpused on enamasti vigastatud, kuna see räim toitub ka ogalikest, lõpuste kaaned aga täidavad tavalisel räimel ikkagi planktoni filtreerimise ülesannet.
Tähelepanuväärne, et uue populatsiooni räimed sisaldavad tunduvalt rohkem rasva ja oluliselt vähem kloororgaanilist dioksiini, mis on Läänemere kalade ja nende tarbijate jaoks eriti probleemne saasteaine.
On tuvastatud, et Läänemeres elab vähemalt kaks mutanträime populatsiooni – üks Stockholmist lõuna pool ja üks põhja pool. Kõige huvitavam on see, et erinevalt Läänemerest ei esine Atlandi ookeanis kaladest toituvat heeringat. Seega tekkis uus alaliik üsna kiiresti, kuna Läänemeri on noor, kõigest 4000 kuni 14000 aastat vana.
Professor Anderssoni hüpotees Läänemere räime röövkalaks kujunemise põhjuste kohta on järgmine: Läänemeres ei ole konkurentsi teiste röövkalade poolt, nagu seda on skumbria ja tuunikala, seega tarvitab röövräim söögiks ebapiisavalt kasutatud Läänemere toiduresurssi ehk väiksemaid kalu.
Ivan Makarov
24. detsember 2024