MEEDIAVALVUR: eesel kui poliitiline argument?

Jüri Kotšinev on konservatiiv ja ajaloolane, kel mõistus ja süda on olnud õigel kohal. Kuid temaga viimasel ajal toimunud metamorfoosi võiks nimetada ehk sildnikustumiseks, kui argumentide asemel hakkab juhtivat rolli mängima aina primitiivsemaks muutuv solvamine.

Täna Objektiivis ilmunud ajaloolase lugu „Täägi peal ei saa istuda“ ei ole veel jõudnud sõna „anaalkommunistid“ põhikujundina kasutavate autorite vaimsele tasemele, aga just sinnapoole asi paistab kahjuks liikuvat.

Autor kasutab ja tõlgendab Napoleon Bonaparte’i tegemisi ja tsitaate selleks, et panna kapitaalselt paika „sõjaprintsess“ Kaja Kallas, kuigi erinevalt Napoleonist pole Kallas mitte ühtegi sõda alustanud. See selleks, aga ajaloolane jõuab tema eriala silmas pidades ikka äärmiselt ebapädeva väiteni: „Sõjaliste vahenditega püsivat rahu ega üldse mingit rahu ei ole võimalik hoida.“ Öelduga seoses tekkib kohe kaks küsimust.

Esimene. Kas need ei ole siis olnud sõjalised vahendid, mille abil oli purustatud Hitleri Saksamaa?

Teine. Kas aatompommid, mis heideti Jaapani linnadele, ei olnud siis sõjalised vahendid, ja kas pärast USA sõjaliste baaside rajamist Okinawa saarele 1945.a. toimunud samanimelise lahingu tulemusena ei saavutatudki praeguseks juba 80 aastat kestvat püsivat rahu kahe riigi vahel?

Küsimused on retoorilised.

Hea on vehkida terve Bonaparti ja veel mitme majesteedi nimega, et moraalselt maha lüüa algaja eurodiplomaat Kaja Kallas. Aga eeldaks siis imperaatorite väärilist sõnakasutust. Selle asemel loeme:

„Kaja pole mõistagi akadeemik ja eeslitega ei taha teda võrrelda, kuna eeslid ei ole tegelikult milleski süüdi.“

„Kaja arvates eristab eeslit kõikidest teistest olenditest pikkade kõrvade omamine. See on eesli arvamus.“

„Talle sobiks kõige paremini Tallinna loomaaia eeslitalitaja amet“ jne jms.

Ei oska arvata, kui lähedane on autor Kaja Kallasega, et teda kogu aeg lihtsalt „Kajaks“ nimetab, ja kui laialdaselt kasutatakse eesleid transpordivahendina kaasaegses Gruusias. Kuid ei pea olema Kallase pooldaja, et jääda konservatiivsele mehele kohaselt naisest rääkides väärikaks ja elementaarselt viisakaks.

Ivan Makarov

11. aprill 2025

1 thought on “MEEDIAVALVUR: eesel kui poliitiline argument?”

Leave a Comment

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga