Vene õigeusukirik toetab surmanuhtluse tagasitoomist Venemaa karistuspraktikasse.
Patriarh Kirill viitab sellele, et „Jeesus Kristus ei mõistnud surmanuhtlust hukka“ ja Jeesus ise sai selle ohvriks.
„Muidugi on inimese tapmine karistuseks tema kuritegude eest äärmine abinõu. Seepärast oleks ideaalne, kui inimesed ei sooritaks selliseid kuritegusid, milledele järgneks surmanuhtlus. Kuid jumalasõnas on sellised sõnad: „Eemaldage kurjuse endast enesest“ (tõlge slaavi kirikukeelest – I.M.). Nii et kui on olemas ühiskonna jaoks ohtlikuim inimene ja kui teda ei saa mitte kuidagi isoleerida, siis teda on vaja kõrvaldada.“
Nii ütles KGB taustaga Kirill (Gundjajev) kohtumisel Ukrainas sõdinud mõrtsukatega programmi „Kangelaste aeg“ raames. Gundjajev on algusest peale kuulutanud kiriku nimel ukrainlaste tapmise lausa pühaks kohuseks.
Moskva patriarhi sõnul keeldusid pühad apostlid pärast Kristuse hukkamist pidada tapmist kuritegude eest patuks. „Kirik pole kunagi mõistnud surmanuhtlust hukka, kui surmanuhtlust teostati seaduse järgi, kuid ei ole seda ka mitte kusagil tervitanud,“ kinnitas Kirill.
Seega teoreetiliselt võiks ju vastava seaduse vastuvõtmise korral Venemaal hukata inimesi ka siinse MPEÕK-i hoonetes, kui nad kuuluvad ja alluvad otse Moskva patriarhaadile. Nagu ajaloofilmis „Verekivi“, kus Tallinna raada nimetati esimest korda seakarjaks (seda ei oleks tehtud, kui oleks teatud, missugune jõuk see praegu on). Mäletate – parun von Üksküll lohistati linnaväravate vahele, kuna linna maal hukkamine oli keelatud, väravates algas aga ala, kus võis hukkamist teostada. Loodetavasti ei hakata tulevikus lohistama perutavat Lauri Läänemetsa Kuremäe kloostrivärava poole, aga ka selle võimaluse annaks Moskva patriarhaadi võimu säilitamine eesti sõltumatu riigi territooriumil.
Ka sellise perspektiivi eest võitlevad Eestis elavad vene papi habemega EELK preester ja Dzeržinski näoga katoliiklane koos oma sõjaka moskoviitliku kaaskonnaga.
Preester ja teoloog Andrei Kurajev osutab oma kommentaaris sellele, et Kirill tunneb halvasti pühakirja, kuna Moskva patriarhaadi verejanulise pealiku poolt osundatud tsitaadis räägitakse mitte surmanuhtlusest, vaid väljaheitmisest kirikust.
Ivan Makarov