Täna hommikul nägi jõuluannetusi „laostunud“ eestlastelt paluva Objektiivi portaal välja nõndamoodi, et esikohal oli lugu „Orbán rääkis Ukraina rahust Putini ja Erdoğaniga“, millele järgnes „Viktor Orbán kohtus Ukraina rahu asjus Donald Trumpi ja Elon Muskiga“, kolmandal kohal ilutses uudis „FBI direktor Christofer Wray lahkub ametist“.
Nendele järgnes esiküljel neljandana lugu „Venemaa ja Iraan integreerivad oma pangandusvõrgus“ ja viiendana „USA valitsus vabastas peale Trumpi valimisvõitu Iraanile kümme miljardid dollarit külmutatud raha“.
Need on siis aktuaalsed teemad, maailm orbanistlik-putinistliku pilguga. „Rahutuvi“ Orbán jagab Venemaale ukrainlaste maid üle ukrainlaste pea, kui armas pilt. Objektiiv võiks ju eraldada mõne rjasas korrespondendi, kes Ungari valitsejaga koos ringi sõidaks ja selle euroreeturi tegemistest Eestisse raporteeriks. Ja kui Orban hakkaks lubama Kremlile näiteks ka Ida-Virumaad, oleks Eesti kõrge ajakirjanduslik esindaja sel ajaloolisel hetkel kohal. Postimees pangu ennast põlema.
Mõni päev tagasi kirjutas Meediavalvur:
„Dmitri Gordoni telekanalis (3,3 miljonit jälgijat) esines äsja president Boriss Jeltsini administratsiooni endine aseülem ja KGB endine aseesimees kindral Jevgeni Savostjanov, kes mainis ka Ungari peaministri Viktor Orbani rolli Kremli agendina. Rääkides võimalikest Venemaa jaoks ebasoodsates stsenaariumidest Euroopa Liidu ja NATO otsustes lähtudes, puudutas kindral teemat, kuidas saab neutraliseerida Putini poliitikat teeniva Orbani halvavat tegevust: tema hääl lihtsalt elimineeritakse otsuste vastuvõtmisel, kuna sai selgeks, mis eesmärke tegelikult teenib tema „rahumissioon“ ja Ukrainale soodsate otsuste blokeerimine Euroopa Liidus. „Siis ei ole Putinil enam võimalust öelda seltsimees Orbanile, et too blokeeriks otsused ära. Tehnoloogia saab olema selline, et kogu tema agentuur, mis praegu tegeleb saboteerimisega, jäetakse protseduurist kõrvale,“ ütles Savostjanov. Kindral Savostjanov oli inimene, kes kogunisti kontrollis ühe päeva jooksul tuumakohvrit ja faktiliselt täitis siis Venemaa presidendi funktsiooni, kui Jeltsin viibis haiglas operatsioonil.“
President Volodõmõr Zelenskõi nõnda kommenteeris (mitte ametlikult, vaid oma blogis) Ungari diktaatori telefonikõnet Venemaa diktaatorile:
„Me kõik loodame, et Viktor Orban ei hakka helistama vähemalt Assadile Moskvasse, et kuulata ka tema mitmetunniseid loenguid.“
Orbani venemaameelne ja eurovastane poliitika on toonud kaasa selle, et viimaste küsitluste kohaselt on tema rivaali, endise diplomaadi Péter Magyari erakond Tisza populaarsus mäekõrguselt üle Orbani partei Fidesz populaarsusest, märgib Bloomberg.
Magyar kritiseerib Orbanit korruptsiooni ja võimu kuritarvitamise eest. Viimase 18 aasta jooksul on see esimene kord, kui mõni erakond on seljatanud populaarsuselt Fideszi.
Sellest me Objektiivist muidugi ei loe.
Ivan Makarov
Nii et kes Meediavalvuri seisukohaga ei nõustu, on ka automaatselt “diktaator”? Mu andmetel justnagu oleks Ungari ikkagi demokraatlik riik, täpselt nagu Eesti. Kui ka on üldine kallutatus Ungari peavoolumeedias (mida ei mina ega Meediavalvur ei saa nii lihtsalt kontrollida, erinevalt teise “paremäärmusluse” kantsi Poola omast) – ega see ei tähenda veel diktatuuri.
Või siis ühel hetkel tuleb välja, et üldrahvalikult valitud Trump ka on diktaator, kuivõrd tema meeskonna vaherahukavad ka ei räägi Ukraina 1991. a piiridest?
“Orbán jagab Venemaale ukrainlaste maid üle ukrainlaste pea” – mis jagaja saab olla suhteliselt väikese läänebloki maa liider? Rahuläbirääkimised saavad ikkagi olla üldised, seal on ikkagi olulisemad riigid, kel suurem reaalne sõna. Eelkõige USA. See, et EL tervikuna on Ukrainat ebapiisavalt toetanud, on vaieldamatu fakt ning see pole Orbani süü. Saksa rohepunased ei nõustuks iialgi majanduse sõjarelssidele seadmisega, et Ukraina siiski mingi eelise saaks.
Teie kommentaarist loeb välja, et Orban loeb Meediavalvurit. Võin lohutada teid: ei loe. Ja Orbani “missioon” on ukrainlastele sügavalt solvav. Uurige sealseid vastukajasid ja veenduge sellest. See, et Orban Euroliidus segab Ukraina abistamist, on nuga selga agressiooni all kannatavale rahvale.
Mis maadejagaja see Orban on? Ukraina ise otsustab kas ja kui palju ta oma kallist maad rahu nimel nõus loovutama on. Orban võib teha ettepanekud ja Trump nendest keeldumise tõttu suveräänse riigina abi andmise peatada, kuid ukraina rahvas ise otsustab, kas kaitseb iga jalatäit maad lõpuni. Ja ka Ameerika abi lõppemisel on Saksal, Prantsusel ja ka näiteks Eestil alati võimalus saata majandust põhjavedav rohepööre ja sellega seotud Vene gaas kuradile ja ülejäänud raha suunata Ukraina tõsiseks toetamiseks.
Kes on Orban, et “teha ettepanekuid” agressorile rünnatud riiki kaasamata? Kes on teda selleks volitanud?
Ta on diplomaadi ülesannetes ja esindab Ungarit. Ungari peaminister võib soovi korral mingi teise riigi esindajatega võngutada õhku, kuidas tahab. Otsus, kas mingid tingimused vastu võtta või tagasi lükata on loomulikult Ukraina teha.