Postimehe vaatleja Pavel Sobolev tuli masendavale järeldusele et kremlimeelsed narratiivid saavad valimistel toetust ka ilma Venemaa kodanike osaluseta, kuna üks riigikogus esindatud eesti erakond on nad omaks võtnud. Lugu on illustreeritud Martin Helme pildiga.
Ajakirjanik nimetab „koomiliseks“ seda, et ajal, kui koalitsioon saavutas lõpuks konsensuse antud küsimuses ja kavatseb jätta valimistel hääleõigusest ilma agressorriikide kodanikud, kõlas erakonna KOOS retoorika EKRE suust, kelle valijad on ju absoluutses enamuses EV kodanikud.
Pavel Sobolev märgib, et nii kolme koalitsioonierakonna kui ka kõige populaarsema opositsioonierakonna seisukohalt on sellistest narratiividest johtuv poliitika „oht Eesti rahvuslikule julgeolekule“, kuid EKRE toetub sealjuures paraku EV kodanike häältele.
Sobolev möönab:
„Arvata võib, et Venemaa eriteenistused pole üldsegi morjendatud asjaolust, et neid narratiive toetab Eestis poliitiline jõud, mis mõnel korral lubab endale olla täiesti „russofoobne“. Lõppude lõpuks on „kasulikud idioodid“, kui nad tõesti seda on, niikuinii odavamad, kui isegi kõige vähenõudlikumad värvatud agendid.“
Autor tõdeb, et Martin Helme oma retoorikas orienteerub Gruusia valimistulemusi isiklikult kohale kiitma tõtanud Ungari peaministri Viktor Orbani trumpi- ja putinimeelsusele:
„Viktor Orban muutus aga selle valiku niivõrd häbematuks saadikuks, et see sarnaneb just otsesele agentuursele ülesandele. Eestis aga mõttega sellest, et „vene karu“ ei hammusta, kui teda närvi mitte ajada, üritab harjutada elanikkonda küll mitte valitseva erakonna juht, kuid ikkagi ka mitte niivõrd marginaalse erakonna liider, et kõigesse sellesse võiks suhtuda muretu muigega. Just selle mõttega, nagu öeldakse, „on sillutatud tee põrgusse“, kuid atraktiivne näib see meie riigis kahjuks üldsegi mitte ainult Venemaa ja Valgevene passidega inimestele.“
Refereeris Ivan Makarov