Kõik meie poliitikute sobingud keskerakonnaga läbi aegade haisevad. Iga elementaarseltki eestimeelne poliitik peaks küsima Mihhail Kõlvartilt ühe lihtsa küsimuse: milleks (mitte miks, vaid justnimelt milleks) saatis ta Euroopa parlamenti enda asemel Jana Toomi.
See küsimus peaks olema praegu aktuaalne ka EKRE juhtide jaoks, kes on lähenenud keskerakonnale, mis on eesti opositsioonierakondade puhul küll mõistetav, kuid keskerakond ei ole ju päris eesti erakond, tegemist on Jedinaja Rossija endise (?) filiaaliga Eestis. Kuna ma vaatlesin 2007. aasta pronksiöö eel ja järel Vikerraadios siinset venekeelset meediat, on mul seni ajani värskelt meeles, kuidas mõned nimekad keskerakondlased (ka eestlased) sisuliselt ässitasid pozoorlasi üles vene saatkonna poolt koordineeritud „vene maailma“ röövretkeks Eesti pealinnas ja teisteski linnades. Rääkisin sellest raadios ja keskerakonna kaebusi tuli nagu saelaudu. Pärast Priit Toobali kaebekirja kehtestati mulle Vikris tsensuur ja ma lõpetasin kommentaarid otsemaid.
Nii et väga lihtne küsimus: milleks saatis Kõlvart Brüsselisse Solovjovi ja Assadi sõbra? Toom andis mõni päev tagasi ise vastuse, ainult et mitte eestlastele. Tema saidi ainult venekeelsel leheküljel (tavaliselt avaldab ta oma sõnumeid sünkroonselt eesti ja vene keeles) ilmus lugu „Jana Toom Europarlamendile: Eesti on lähedal õiguse ülemuslikkuse rikkumisele“.
Alles see oli, kui Eesti „esindaja“ pasundas rõõmsalt sellest, kuidas tal õnnestus käivitada Eesti vastu sanktsioone selle eest, et Eesti ei andnud paljudele agressorriigi turistidele viisat. Nüüd aga uus võit: Toom esines Europarlamendi ees avaldusega, kus süüdistas Eestit selles, et lähenev Venemaa ja Valgevene kodanike valimisõigusest ilmajätmine EV põhiseaduse kaudu „rikub Euroopa demokraatia nurgakiviks oleva printsiibi“.
Toom oli tavakohaselt labane: „Kolleegid, ma isegi õudusunenäos ei saanud endale ette kujutada, et ükskord hakkan rääkima minu probleemist õiguse ülemuslikkusega minu koduriigis – Eestis.“
Edasi vassis ta, et inimesed, kellest jutt – enam kui 70 000 püsielanikest Venemaa ja Valgevene kodanikku – „ei ole mitte uusimmigrandid, vaid elavad riigis miinimum 30 aastat.“
Ta ütles, et pöörab toimuvale Euroopa komisjoni tähelepanu: „Euroopa ei saa lubada endale veel üht õiguse ülemuslikkuse rikkumist, kuna see on üks meie demokraatia nurgakive.“
Alles hiljuti oleks Toomi selline järjekordne eestivastane esinemine toonud kaasa Jaak Madisoni poolse õiglase kriitika, kuid nüüd pole ta enam üldsegi nii agar, kuna on ise selle estofoobi seltsimees. Ka EKRE on nüüd Toomi tegevuse suhtes suu vett täis tõmmanud. Nii et pole isegi vaja joosta keskerakonda üle selleks, et olla selle sabarakk.
Aga küsimusele, miks Kõlvart saatis Toomi enda asemel Europarlamenti, võib olla üks lihtne vastus. Erakonna esimehele ilmselgelt meeldib see, mida FSB agendi Ždanoka sõsar Toom seal juba aastaid teeb, ja erakonna esimees ise ei peagi oma Seligeri veterani käsi määrima. Nii et naine vastutagu, see on väga härrasmehelik.
Eestil on niigi pisike käputäis eurosaadikuid, ja tagatipuks töötab üks nendest pidevalt Eesti vastu.
Ivan Makarov
02. detsember 2024