Venekeelne erameedia saab Eesti valitsuselt igal aastal miljon eurot toetusraha. Kuid millegipärast tegelevad seal Eesti siseprobleemide lahkamisega Venemaalt või Valgevenest siia hiljaaegu kolinud tegelased.
Täna ilmuski vene Delfis Valgevene armee lehe Zvjazda endise korrespondendi Marina Begunkova vene tigedust esile kutsuva pealkirjaga lugu „RusDelfi lugejad jagavad oma hirme seoses reformiga: „Lastelt võeti ära tulevik, vanematelt – olevik“.
Eriti silmakirjalik on see, et tegemist on looga tsüklist, mis väljaande enda poolt on välja reklaamitud kui eriprojekt, kus „me koos spetsialistidega püüame võidelda kartusega eestikeelsele õppele ülemineku suhtes.“
Ja avaldatakse „vox populi“ sousti all järjest eesti keele ja eestlaste suhtes vaenulikke ütlusi. Esimene selle tsükli „pauk“ käis juba ära, täna siis teine ports, kus on näiteks järgnevaid „kartusega võitlevaid“ lastevanemate pärle:
Olga (Tallinn):
„Minu arvamus on, et seda tehakse spetsiaalselt selleks, et mitte lasta meie lapsi kõrgkoolidesse ja seega vähendada konkurentsi juhtivatel ja hästi tasustatud ametikohtadel. Minu pere mõtleb kolimise peale.“
Oksana (Narva):
„Alguses lapsed ei saa tunnis mitte millestki aru. Siis langeb õppeedukus. Siis üldse kaob motivatsioon õppimiseks. Sagenevad kooliluusid („aga milleks mul sinna minna? Ma niikuinii mitte millestki ei saa aru“). Ja kooli asemel nad leiavad halvema tegevuse. Kasvab kuritegevus. Aga pärast meile öeldakse, et vene lapsed on nüridad.“
Dmitri (Tallinn):
„Lapsed, kellega nii tehakse, kasvavad suureks ja hakkavad kätte maksma. Nad hakkavad vihkama nii eestlasi kui ka riiki. Sest neid mõnitatakse. Loomulikult halveneb perede materiaalne olukord… sellest reformist on ainult kahju: lastelt võeti jõuga tulevik, vanematelt olevik… isegi perfektse eesti keele oskusega venelasi ei võta eestlased ühiskonda vastu… Eestlased ei pea meist lugu kohe algusest, ja meie, kaitstes ennast, vastame samaga.“
Andrei (Narva):
„Kõik langevad neljadelt kahtedele. Tütar ütles, et ta ei hakka koolis käima, aga see on 6 klass. Ma tean, et 7 klassi poiss ütles, et läheb rakenduskooli või siis börsi kaudu.“
Stockholm – Peterburg (selline „arvaja“ on millegipärast kirjas – I.M.):
„…suruvad välja kultuuri ja asendavad poliitikaga. Keel on kõigepealt kultuuri peegeldus. Surudes vene keele õppeprotsessist minema te teete sama ka kultuuriga. Nõukogude Liidus kõik tundsid Anne Veskit, Jaak Joalat (Delfi venekeelses originaalis on „Йолла“, äkki aeti Jaak segamini tolle ajastu populaarse usbeki ansambliga Jalla – I.M.). Aga kas eesti lapsed tunnevad Puškinit, Dostojevskit, kelle teosed on tõlgitud paljudesse maailma keeltesse?“
Kuidas kõigi nende vihapursete avaldamine aitab siis Lukašenka endise armeekorrespondendi arvates „võidelda kartusega eestikeelsele õppele ülemineku suhtes“?
Küsimus on retooriline. Meie maksumaksjate raha eest õhutavad totalitaarriikidest siia kolinud tegelased vaenu eestlaste ja meie riigi vastu.
Tegemist on pesueht Kremli propagandaga, mida tehakse meie enda kodus.
Ivan Makarov